Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bacaklarda varis oluşumu nasıl önlenebilir?

3,994
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bacaklarda varis oluşumu nasıl önlenebilir?

Toplardamarların genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hal almalarına varis denir. Gebelik döneminde varisler sıklıkla bacaklarda olur. 

Toplardamarlar, yapılarında bulunan birtakım kapaklar sayesinde kalbe kanı geri götüren damarlardır. Gebelik döneminde bu kapakların gevşemesi ve artan basınç sebebi ile görevini iyi yapamayan damarlarda kan göllenir ve varisler oluşur. 

Gebeliklerin yaklaşık %15'inde varis problemi ile karşılaşılır. Varis oluşumuna karşı varis çorabı kullanılabilir. Varis çoraplarının değişik boy ve basınçlarda seçenekleri vardır. 

Hamile bir kadın oturma pozisyonunda bacaklarını bir yastık yardımıyla kalp seviyesinin üstünde tutarak varis oluşumunu engelleyebilir. Varis oluşumunu önlemek için düzenli yürüyüş yapmak da etkili olacaktır. 

Uzun süre ayakta kalmak varis oluşmasına neden olacağından gebe kadınların uzun süre ayakta durmamasında fayda vardır. Ayrıca bacak bacak üstüne atmak ve bacakların üzerine oturmak da varise neden olacağından gebelikte bunların yapılmamasına özen gösterilmelidir. 

Dar kıyafetler kan dolaşımını engellediğinden varise neden olabilir. Kadınların gebelik döneminde dar kıyafetlerden ve yüksek topuklardan kaçınmasında fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat