Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bacak ağrısına ne iyi gelir?

33,087
kez izlendi
Puan: 3.50 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bacak ağrısına ne iyi gelir?

Hamilelikte sık rastlanılan, konfor bozucu durumlardan birisi de bacak kaslarında belden aşağı vuran ağrılar ve kramplardır. Gebelik ilerledikçe özellikle bebeğin başının bası yapması sonucu bacağa giden sinir liflerinin etkilenmesiyle bacakta uyuşukluk ve kramplar olur. Bunları azaltmak için gebenin çok fazla aynı pozisyonda kalmaması, hareket etmesi gerekir. Özellikle masa başında çalışan anne adaylarının saat başı yerlerinden kalkması, bir saatten fazla oturur pozisyonda kalmaması gerekir. 

Gebelikte bacak ağrılarının giderilmesinde hareketsiz kalmamak ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Düzenli olarak yapılan egzersizler kas ve iskelet sistemine çok faydalıdır. En çok önerilen egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. Yüzme, vücuttaki tüm kasları yerçekimine karşı dengeli bir şekilde hareket ettirip güçlendirdiği için gebelikte öncelikle tercih edilmesi gereken spordur.

Ayakkabının doğru seçilmesi
Gebelikte bacak ağrısını azaltacak, fayda sağlayacak önlemlerden birisi de topuk yüksekliğinin ayarlanmasıdır. Anne adayı, yüksek topuklu veya babet tarzı düz ayakkabı tercih etmemelidir. 1-2 cm yükseklikte topukları olan ayakkabılar hem bacak ağrılarının giderilmesine hem de vücudun ağırlık merkezinin dengelenmesine yardımcı olur.

Bacak ve vücudun diğer bölgelerinde oluşacak krampları engellemek için kalsiyum ve magnezyum desteği alınmalı. Kalsiyum ve magnezyum desteği besinler veya besin takviyesi olarak alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat