Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte astım için ilaç kullanılabilir mi?

4,537
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte astım için ilaç kullanılabilir mi?

Astım hastalığı olan hamilelerde, bebeği etkilemeyecek astım ilaçları kullanılmaktadır. Bunlar özellikle solunum yoluyla kullanılan ilaçlardır.

Kısa etkili olan solumun yolu ilaçları oldukça güvenilir ve atak tedavisinde ilk seçenek olarak akla gelir. Hamilelikte astım hastalığı için eğer gerek duyulursa doğuma yakın zamanlarda da uzun etkili ilaçlar kullanılabilir. Teofilin denilen bir grup ilaç bebeğe zarar vermemesi açısından güven verici olduğundan kullanılabilen ilaçlar grubu arasında yer alır. Ancak gebeliğin son 3 ayında teofilin düzeylerinin kan kontrolü gerekjebilir.

Kortizon grubu ilaçlar sistemik veya soluk yolu ile kullanılabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu tip ilaçların bebek üzerinde olumsuz etki yaratmadığını gösterir. Soluk yoluyla alınan ilaçlar hamilelik esnasında bronş iltihabını giderici olarak birtakım seçenekler sunar. Kullanıma girmeleri ardından astım tedavisi için sistemik uygulanan steroridlere ihtiyaç giderek azalmıştır. Bu nedenle hamilelikte astım yaşayan kişilerde hastalık bulgularının ciddileşmesini önleyen ilaçlar olarak yerini alır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat