Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte aşırı yeme isteğini nasıl engelleriz?

2,282
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte aşırı yeme isteğini nasıl engelleriz?

Yeterli ve dengeli beslenme, planlara uyarak hareket etmek ve yeteri kadar fiziksel hareket yapmak hem bebeğinizin fiziksel gelişimine katkıda bulunur, hem de vücudunuzda oluşacak değişikliklere karşı kendinizi hazırlamış olursunuz. 

Gebelik döneminde artık 2 kişisinizdir. Bebeğiniz siz ne yerseniz onu yer. Ancak bu durum iki kişilik besleneceksiniz anlamına gelmez. Hamilelik döneminde önemli olan tüm besin gruplarından yeteri miktarda tüketmektir. Bu konuda kadın doğum uzmanınızın da önereceği gibi, alanında uzman diyetisyenden destek almanızda fayda vardır. 

Yeterli ve dengeli beslenen bir anne adayı sigara, alkol ya da ilaç gibi maddelerden uzak durursa gebelik süresince ve doğum sırasında asgari derecede problem yaşar. Bu şekilde sağlıklı bebekler dünyaya gelir. Sağlıklı bebek dünyaya getirmek için hamilelik dönemindeki beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte dengeli kilo alımı
- Gebelikte 9 - 12 kg arası kilo alımı normal kabul edilmektedir
- Hamileliğe kilolu başlayanlar için 7 - 8 kg normal olarak kabul edilmektedir
- İkiz gebelik için 17 - 22 kg arası kilo alımı normal kabul edilmektedir

Düzenli ve yeterli beslenen anne adayı hem sağlıklı olarak kilosunu kontrol altına alabilir hem de aşırı yeme isteğinin önünün geçmiş olur. 

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının birçoğunda iştah artışı olmaktadır. Bu iştah artışı mevsimi olmayan bir yiyeceğe karşı da olabilir ya da aşırı tuzlu ve tatlı yiyeceklere karşı da olabilir. Bu durum halk arasında aşerme olarak adlandırılmaktadır. 

Aşermenin bilimsel bir açıklaması yoktur ve hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Düzenli ve dengeli beslenen bir anne adayı açlıkla ilgili sıkıntı yaşamaz ve iştah artışı olmaz. Yeterli ara öğün yapmayan hamileler kan şekerinde dengesizlik yaşamaları nedeniyle sık sık atıştırma ihtiyacı hisseder. Bu atıştırmalar aşırı kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle açlığınızı bastırmak için yeteri kadar su tüketmeli ve 5 besin grubu olan süt, et, ekmek, sebze ve meyve grubundan yeteri miktarda tüketmelisiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat