Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte adet görülür mü?

14,793
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte adet görülür mü?

Kısaca söylemek gerekirse, hamilelikte âdet görünmez. Gebelik oluştuktan sonra endometrium denilen rahim iç dokusu içerisinde embriyoyu algılar ve içerisinde birtakım hormonal mekanizmaları devre dışı bırakarak âdet döngüsü ortadan kaldırılır. 

Halk arasında üstüne görme olarak tabir edilen yanlış bir kanı mevcuttur. Bunun sebebi de hamileliğin aslında bir komplikasyon olarak kabul edilebilecek ara kanamaları ya da hamilelikte oluşabilecek birtakım düşük tehditlerinde görülen damla damla kanamalar hasta için bir âdet döngüsünün devamı olarak algılanabilir. Bu kanamaların âdet ile ilişkisi yoktur ve mutlaka doktora başvurulması gereken kanama bozukluklarıdır ya da düşük tehdidi olarak değerlendirilebilir. 

Böyle kanamalarda mutlaka ultrasonografi ile gebelik kesesi kontrol edilerek arkasında bir kanama alanı var mı ya da ek bir ilaç tedavisine gerek var mı; doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu durum düşük tehdidi olarak kabul edilir ve gerekli medikal tedavi uygulanarak hasta daha sık kontrole çağırılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat