Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

996,605
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Son 10 yılda hem idrar testleri hem de kan testlerinde ciddi anlamda bir gelişme söz konusu oldu. Eskiden idrar testleri âdet gecikmesi 10 günü bulduktan sonra sonuç verirken, artık hemen hemen âdet gecikmesinden bir gün önce dahi hafif ikinci çizgi şeklinde pozitif sonuç verebiliyor. 

Beta HCG testleri

Yine, Beta HCG testleri kolay ulaşılabilir değilken, ancak günler içinde sonuç alabilir ve her yerde bu testi yaptıramazken, artık her klinikte beta hcg testi yapılabiliyor ve 2 saat içinde sonuç alınabiliyor. 

Tabii bu nedenle bir durum ortaya çıkıyor. Anne adayları gebelik için hem kan hem de idrar testlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Bu nedenle hamilelik testi ne zaman yapılmalı sorusu çok anlamlı olmuyor. Çünkü her an ulaşılabilir olduğundan, şu zamanda yapılması gerekiyor desek bile anne adayları o zamanı daha öncesinde de yaptırabiliyor. Hatta ilişkiye girdikten bir gün sonra dahi yaptıranlar var ancak bu çok anlamsız ve doğru sonuç vermesi mümkün değil.

Örnek vermek gerekirse, Beta HCG testini ele alalım.  Beta HCG testi, yumurtlama döneminden 12 gün sonra yapılması gereken bir gebelik testidir. 

Evde gebelik testi

Gebelikten şüphelenen bir kadın âdet gecikmesi yaşadıktan sonra gebelik testi yapmalı. Âdet gecikmesinden sonra yapılan idrar testi pozitif çıkarsa test %99 doğrudur. 

İdrar testinin pozitif çıkması Beta HCG gebelik hormonunun vücutta olduğunu gösterir. Gebelik testleri Beta HCG hamilelik hormonu dışında başka hormonlardan etkilenmez. 

Âdet gecikmesinden sonra yapılan testte 2. çizginin silik olması bile testin pozitif olduğunu gösterir. Gebelik testi sonucu negatif çıkan bir kişi hamile olmadığına emin olmamalı. İdrar testinden emin olmayan kişiler kan testi ile doğru sonuca ulaşabilir. Gebelik testinin doğruluğuna emin olmak için test birkaç gün sonra tekrarlanmalı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat