Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik sırasında ultrason muayenesi hangi durumlarda gereklidir?

25,153
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik sırasında ultrason muayenesi hangi durumlarda gereklidir?

Gebelik muayenelerinde doktorlar anne adayının ve bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek için çeşitli ölçümler ve testler yapar. 


Genel muayenede hamilenin kilosuna, tansiyonuna, şekerine bakılır, karın büyüklüğü ölçülür. Bebeğin gelişimi de çeşitli testler ve ultrasonografiyle takip edilir. 

Ultrasonun normal seyreden gebeliklerde, gebelik süreci içinde 3 veya 4 kez yapılması yeterlidir. Ultrasonografide, gebeliğin ilk 10. haftasında bebeğin yaşayıp yaşamadığına ve çoklu gebelik olup olmadığına bakılır. 

11 ile 16. haftalar arasında bebeğin ense kalınlığının ölçülebilmesi, 19 ile 23. haftalar arasında bebeğin detaylı taraması için ultrason kontrolleri yapılır. 

Eğer riskli bir gebelik değilse her muayenede ultrason yapılması gerekmez. Ancak ultrason, bebeğini gören annenin psikolojik olarak rahatlamasını da sağlar. Riskli gebeliklerde ise anne adayının her muayenede ultrasona girmesi gereklidir. 

Ultrasonun gerekli olduğu durumlar

Bebekte gelişme geriliği varsa, anne adayında tansiyon ve diyabet (şeker) hastalığı varsa veya çoğul gebeliklerde her muayenede ultrason taraması yapılmalıdır. 

Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısında bir azalma varsa, gelişme geriliği gibi anormal durumların tanısını önceden koyabilmek için ultrasonografi mutlaka gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat