Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik sırasında antibiyotik almak bebeğin dişlerine zarar verir mi?

15,806
kez izlendi
Puan: 3.83 / 5
Hamilelik sırasında antibiyotik almak bebeğin dişlerine zarar verir mi?
Hamileliğin her döneminde kullanılacak her ilaç mutlaka doktor kontrolününde alınmalıdır. Hamilelik boyunca anne her şikâyetinde doktorun onayını alıp ona göre ilaç kullanmalıdır.

Hamileliğin ilk üç ayı çok önemlidir

Hamileliğin ilk üç ayı anne için de, kadın doğum uzmanı için de diğer branş doktorları için de çok önemlidir. Bu dönemde organ taslakları oluştuğundan yapılacak her türlü müdaha için doktor kontrolü gerekmektedir. Bu sırada hastanın sistemik ya da ağız diş sağlığı problemleri olabilir. Bu durumda annenin rahatsızlığı, hamileliği ya da çocuğu riske sokacaksa mutlaka doktorlar tarafından müdahe edilmelidir. Bu müdahale sırasında öncelik ilk olarak annenin hayatı ikinci olarak çocuğun hayatıdır. Ama buna bağlılıkta annenin rahatsızlığı varsa burda tersi sıralaması yapılır.

İlaçlar diş sağlığı açısından dezavantaj oluşturabilir

Çocukta kullanacağınız ilaç çocuğun dişlerinde renklenmeye neden oluyorsa önemli olan annenin ve çocuğun hayatı olduğu için bu durum ikinci plana atılır. Bu nedenle ilk 3 ayda ilaç kullanılmaması önerilir. Fakat annenin ve çocuğun sağlığı için ilaç kullanılması gerekiyorsa öncelik sırası sağlık açısından kullanılır. Bu ilaçlar dişler açısından dezavantaj oluşturabilir ancak öncelik her zaman anne ve bebek sağlığından yanadır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat