Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik nasıl gerçekleşir?

126,550
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik nasıl gerçekleşir?

Yumurta hücresinin ömrü, salgılandıktan itibaran 12 - 24 saat arasındadır. Sperm hücreleri ise genital bölgede 4 - 7 gün arasında canlı kalabilir. 

Yumurta hücresi ortama geldiği zaman sperm hücrelerinin hazır bekliyor olması lazım. Sperm hücreleri daha uzun yaşadığından yumurta hücresi salgılandığında döllenebilmesi için hemen spermle karşılaşması gerekir. 

Sperm hücreleri ilişki esnasında vajinaya boşaldıktan sonra buradan rahim ağzı kanalına oradan rahim içerisine ve fallop tüplerine başarılı şekilde ulaşır. Spermler bu bölgede yumurta hücresi ile karşılaşır. 

Fallop tüpünün içerisinde bulunan 1 adet yumurta hücresi yüzlerce sperm hücresi ile karşılaşır. Bu sperm hücreleri arasından 1 tanesini içerisine alır. Burada seçici olan yumurta hücresidir. 

Sperm hücresinin fazla olmasını nedeni sperm hücrelerinin dayanıksız olmasından kaynaklanır. Sperm hücreleri dış ortam etkilenerek ölebilir ya da hareketliliğini yitirebilir. Boşalma esnasında spermlerin sadece %2'si yumurta hücresini bulabilir. Bunlar en kuvvetli ve genetik yapısı en sağlam hücrelerdir. 

Yumurta hücresi, sperm hücresini içerisine aldığı andan itibaren diğer sperm hücreleri için kapılar kapanmıştır. İçeride yumurta hücresinin genetik yapısı ile sperm hücresinin genetik yapısı birleşerek yeni bir canlının temelleri atılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat