Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik döneminde yaşanan karın ağrıları nasıl geçer?

34,881
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde yaşanan karın ağrıları nasıl geçer?

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısı iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu karın ağrıları genellikle bağırsakların yavaşlaması ve geç boşalmasına bağlı olabilir. Aynı şekilde rahimin baskısı sonucu bağların gerilmesi ile ortaya çıkan karın ağrıları olabilir. Gebeliğin son 3 ayında doğuma hazırlık ağrıları da olabilir. 

Gebelik döneminde görülen karın şişkinliği bağırsakların yavaşlamasından kaynaklanır. Bu durumda az ama sık yemek, yeterince sıvı almak, lifli gıda tüketmek ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlamak önemlidir. 

Şişkinlik ve hazımsızlık olduğu durumlarda antasitlerden faydalanılabilir. Bu ilaçlar dolaşıma girmediği için bebeğe zarar vermez. Gebelik döneminde şişkinlik ve reflü için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. 

Ilık kompres yapmak karın ağrısının geçmesi için bir yöntemdir. Anne adayında gerginlik tipi bir karın ağrısı varsa yatarken pozisyon değiştirmek, oturup kalkarken yavaş hareket etmek bu tip ağrıların engellenmesi için önemlidir. 

Gebeliğin son 3 ayında görülen Braxton Hicks denilen hazırlık ağrılarının geçmesi için istirahat ve sıvı alımı yapılmalıdır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat