Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik döneminde en fazla ne kadar kilo alınabilir?

10,657
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde en fazla ne kadar kilo alınabilir?

Hamilelik döneminde kilo alımı kişiden kişiye ve kişinin hamileliğe başladığı kilosuna göre değişkenlik gösterir. Bir gebelik dönemi içinde anne adayının 10 - 12 kg aralığında kilo alması sağlıklıdır. Hamilelik öncesinde zayıf olan gebelerde kilo alımı yüksek, kilolu hamilelerde ise düşük olabilir. 

Düşük kilo

Hamilelikte 7 kilodan az kilo alımı ise sağlıksız olarak değerlendirilir. Bebeğin ve plasentanın ağırlığı da düşünüldüğünde annenin aldığı kilonun 7 kilodan fazla olması gerekir. 

Gebelik süresince 12 kg'ın üzerindeki kilo alımı da sakıncalıdır. Gebelik öncesi zayıf kişilerde alınan kilo fazla olabilir. Normal kilosunda olan ya da kilolu gebelerin 10-12 arasında kilo alması normaldir.

Gebelik süresince kilo almaya başlanılan dönem de önemlidir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren kilo alınmaya başlanmışsa şekerin yükselmesine bağlı olarak halk arasında gebelik şekeri olarak bilinen, gestasyonel diyabetten (gebelik diyabeti) şüphelenilebilir. Bu dönemde kilo alımının diyetisyen veya doktor kontrolünde olması önemlidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında kilo almamaya özen gösterilmelidir. Bu dönemde bebeğin büyüklüğü ağırlık yapacak boyutlarda değildir. Bu süre içerisinde alınan kilo annenin aldığı kilodur. Bu anlamda gebeliğin başlangıç aylarında kilo alınmaması en sağlıklısıdır. Hamileliğin ilk başında iştah artışı nedeniyle alınan kiloların mutlaka kontrol altında tutulması, gebeliğin ileri dönemlerde gebeliğin gerektirdiği kilolar alınırken, hamilenin zorluk çekmesini önler. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat