Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik döneminde ciltte ne tür değişiklikler olur?

2,537
kez izlendi
Puan: 3.64 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde ciltte ne tür değişiklikler olur?

Hamilelik döneminde görülen cilt değişiklikleri kişinin genetik yapısı, beslenme şekli, güneşlenme oranı ile değişiklik gösterebilir. 

Doğum kontrol hapı kullanan ve fazla güneş ışınlarına maruz kalan kadınların hamilelik dönemlerinde ciltte lekelenmeler ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlığı olan ve hamilelik döneminde fazla kilo alan kadınların cildinde kılcal damar sorunları ortaya çıkabilir. 

Akne kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hamileliğin ilk aylarında akne artışı görülse de 4. aydan sonra sivilcelerde azalma görülebilir. Bu durumun  tam tersine gebelik döneminde sivilce artışı görülen anne adayları da olabilir. Bu durum kişinin hormonlarına verdiği durumla ilgilidir.

Hamilelik dönemindeki anne adaylarının şekerli yiyecekler tüketmesi ciltteki sivilceleri artırabilir. 

Gebelik döneminde anne adaylarında görülen en önemli sorunlarda biri de cilt çatlaklarıdır. Özellikle hamileliğin 5 ve 6. ayında göğüs, karın ve kalça bölgesinde görülen çatlaklar anne adayı için rahatsızlık verici olabilir. Hamilelik döneminde kilo almayan anne adaylarında da yanlış beslenmeye bağlı cilt çatlakları görülebilir. 

Hamilelik lekesi ya da melazma olarak adlandırılan durum özellikle buğday tenli anne adaylarında daha sık görülür. Özellikle alın, dudak ve yanaklarda görülen lekeler renk hücrelerinin fazla çalışması sonucunda oluşur. 

Gebelik döneminde salıgılanan büyüme hormonları, progesteron ve östrojen gibi hormonlar malezma lekelerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Geçmişinde aşırı güneşlenme geçmişi olan kişilerde bu lekeler daha sık görülür. Bu dönemde çinko ve titanyum içerikli güneş koruyucu kremler kullanılabilir. Çünkü bu kremlerin toksik özellikleri bulunmamaktadır. 

Hamilelik döneminde ortaya çıkan lekeler doğumdan sonra tedavi edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat