Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik döneminde anne adayında ne tür psikolojik değişiklikler olur?

18,159
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik döneminde anne adayında ne tür psikolojik değişiklikler olur?

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı bu duruma uyum sağlamaya çalışır. İlk 3 ay fizyolojik değişikliklerle beraber hamileliğe uyum sağlama, içerisinde bulunduğu durumu kabul etme, anne ve bebeğin tanışma evresi olarak düşünülebilir. 

Annenin hamilelik sürecine uyum sağlaması içerisinde bulunduğu durumu ne kadar kabul ettiği, bebeği ne kadar istediği ile ilgilidir.

Hamilelik döneminde fiziksel değişimle beraber hareket özgürlüğünün kısıtlanması yaşayan anne adayının ilerleyen dönemlerde kafasında acaba bu bebeği gerçekten istiyor muyum? sorusuna cevap bulması önemlidir. Hamilelikle beraber anne adayının hayatında kariyer, eşiyle olan ilişki, toplumdaki konum ve fiziksel aktiviteler gibi durumların ne kadar değişeceği ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. 

Hamileliğin son dönemlerine doğru anne adayı artık bu durumu kabullenmeye başlar. Hamileliğin olumlu yönlerini görmeye başlayan anne adayı bu durumun tadını çıkarmaya başlar. Anne adayları hamilelik ile ilgili bilgilendikçe durumu kabullenmesi daha kolay olur. Bu kabullenme ne kadar olumlu bir durum gibi görünse de anne adayı doğum ve doğum sonrası yaşayacağı olayları düşünmeye başlar. 

Bunların dışında anne olmaya hazır olmayan ya da hamilelik sürecini sıkıntılı geçiren kadınlar da vardır. Özellikle eşler arasındaki ilişki henüz yerine oturmadıysa hamilelik süreci daha sıkıntılı geçer. Çünkü anne adayı kendi sıkıntıları yanında erkeğin bu hamilelik için hazır olup olmadığını sorgulamaya başlar. 

Aynı zamanda hamilelik döneminde anne adayı gerekli ilaçları alamadığı için psikolojik sıkıntılarda ilaç çözümü sunulmamaktadır. Hamilelik döneminde anne adaylarına en önemli destek psikoterapatik ya da psikolojik destek adı verilen, daha çok söze dayanan tedavi yöntemleridir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat