Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik boyunca yaşanan bel ağrıları pilates ile nasıl azaltılır?

30,298
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik boyunca yaşanan bel ağrıları pilates ile nasıl azaltılır?

Hamilelik döneminde, gebelik ilerledikçe bel ağrıları artar. Bel ağrıları özellikle son aylarda artış gösterir. Anne adaylarına bel kaslarını güçlendirecek ve ağrıları hafifletecek pilates egzersizleri önerilir.

Belin hafif çukur olan normal olan bir kavisi vardır. Bu kavis hamilelikte bebek büyüdükçe belin öne doğru çekilmesinden dolayı daha fazla çukurlaşır. Bu durumda belin ihtiyacı olan ise desteklenmesi ve kasın güçlenmesidir. 

İlk harekette yere uzanıp ayaklar pilates topunun üzerine koyulur. Eller belin altınındaki boşluğa koyulur. Omuzlar ve çene hafifçe yerde tutularak bel aşağıya doğru yavaşça bastırılır. Bu harekette yapılabildiği kadar pelvik tabanı yukarıya doğru içerden kıvrılır ve bırakılır. 

Beli rahatlatan bir diğer harekette yere sırtüstü uzanılır, ayaklar iyice pilates topunun üzerine uzatılır. Pelvik bölge yukarıya doğru hafifçe kıvrılır. Omuzları yerde bırakıp çeneyi aşağıya doğru indirip dizler iki yana doğru açılarak çekilir. Bu hareket bel altının iyice gerilmesini sağlar. Daha sonra bacaklar öne doğru uzatılıp kapatılır.

Başka bir harekette de yere sırtüstü uzanılır. Ayaklar yukarıya doğru kaldırılır. Kaldırırken dizlerin  arkalarından tutulur. Belin altının yani kuyruk sokumuna yakın olan kısmının esnek olmasını sağlanır. Karın ne kadar büyükse bacakların arasını o kadar açıp dizler göğüse doğru bastırılır. Alt belin yerden yükseltilmesi ve  sonra bacakların yavaşça bırakılması beli rahatlatacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat