Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

297,841
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Kadının vücudu her âdet döneminde yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Bu dönemde rahimin iç duvarını kalınlaştıran progesteron hormonu yükselmeye başlar. Buna bağlı olarak göğüslerde dolgunluk ve vücutta ödem oluşabilir. 

Yumurtlama sırasında döllenmede gerçekleşip gebelik oluşursa bu değişiklikler artarak devam eder. Dolayısıyla yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Âdete yakın dönemde gebe kalmamış kişiler ortaya çıkan belirtileri yanlış değerlendirebilirler. 

Yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse 7 - 10 gün içerisinde döllenen yumurtanın oluşturduğu embriyo rahme yerleşir. Bu andan itibaren kadın vücudunda farklı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu dönemden itibaren bulantı gibi gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. 

Embriyonun rahme yerleşmesi sırasında hafif ağrı, kramp ve az miktar kanama da olabilir. Bu erken kanama ve kramplar erken âdet ile karıştırılabilir. 

Gebeliğin erken dönemlerinde yorgunluk, uyku hali, bel ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtilerin başka rahatsızlıklarla karıştırılmaması önemlidir. 

En önemli gebelik belirtisi âdetin gecikmesidir. Düzenli âdet gören kişilerde cinsel aktivite sonrası âdet gecikmesi varsa, bu gebelik belirtisi olabilir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat