Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin son 3 ayında cinsellik nasıl olmalı?

17,622
kez izlendi
Puan: 3.77 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin son 3 ayında cinsellik nasıl olmalı?

Gebeliğin son 3 aylık döneminde (son trimester) ilk 3 aylık döneminde olduğu gibi anne adayında libidonun (cinsel arzu) azaldığı bir dönemdir. Hamilede karın büyümesine bağlı ödem, reflü (midede yanma), nefes darlığı gibi fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar cinsel ilişkide zorlanmaya neden olacağı için anne adayında isteksizlik oluşur. Bunun yanı sıra doğuma yaklaştıkça "acaba nasıl doğum yapacağım, doğum ne zaman olacak, erken doğum mu yapacağım, bebeğim sağlıklı olacak mı?" gibi kaygılar ortaya çıkabilir ve anne adayında cinsellik arka plana atılır.

Bu tür durumlar dışında doktorun yönlendirmesiyle de bazen ilişkinin kısıtlanması gerekebilir. Amniyon kesesinin yırtılıp suların gelmesi söz konusuysa, erken doğum yaratabilecek kasılmalar varsa, daha önce geçirilmiş ya da geçirilmekte olan enfesiyonlar varsa doktor son 3 aylık dönemde ilişkiyi kısıtlayacaktır.

Halk arasında yaygın olan son 2 ayda beraber olunmaz düşüncesi ise bir hurafeden ibarettir. Doktor izin verdiği, anne adayının da kendisini hazır hissettiği sürece cinsel ilişki bebeğin erken doğmasına ya da zarar görmesine neden olmaz.

Gebeliğin son 3 ayında orgazm esnasında rahimde ciddi anlamda kasılmalar söz konusu olabilir. Bunlar erken doğuma yol açmaz, kalıcı değildir, sadece o esnada ortaya çıkar ve her zaman olabilir. Rahimdeki bu hareketlenme ilk 3 ayda ve ikinci 3 ayda da olabilir ama genelde son 3 aylık dönemde rahim büyüdüğü için daha fazla olur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat