Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin hangi döneminde hangi vitamin desteği gerekir?

13,223
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin hangi döneminde hangi vitamin desteği gerekir?

Kadınlar için vitamin desteği hamilelik öncesinde başlamalıdır. Gebelik şüphesinin sürekli olması ve herhangi bir korunma yönteminin kullanılmaması durumunda gebe adaylarının düzenli olarak 0,4 mg folik asit takviyesi alması gerekir. Gebeliğin ilk 12 haftasında beyin ve omuriliğin kapanmasında oluşabilecek sorunların engellenmesi için günde 0,4 mg folik asit takviyesi alınmalıdır. 

Gebelikte 12. haftadan sonra anne adaylarının demir takviyesi alması gerekir. Yenilen kırmızı et, tahıl grubu gıdalarda yeteri miktarda demir olmayabilir. Gebelik döneminde bebeğin demir ihtiyacı anne tarafından karşılandığından, hamileliğin 12. haftasından itibaren anneye ek demir takviyesi başlanmalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda anne adayındaki demir eksikliği erken doğum ya da düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır. 

Gebelik boyunca anne adayında kalsiyum ihtiyacı arttığından dolayı yeteri miktarda süt, yoğurt, peynir gibi gıdaları alamıyorsanız 1000 mg kalsiyum takviyesi alınmalıdır. 

Eğer balık ve kuruyemişten bol miktarda bulunan Omega3 yağ asidi yeteri miktarda alınamıyorsa bu vitaminlerin de takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Anne adayının ihtiyaçlarına göre farklı vitaminler de gebelik boyunca alınabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat