Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin başlangıcında mutlaka mide bulantısı olur mu?

101,180
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin başlangıcında mutlaka mide bulantısı olur mu?

Mide bulantısı, hamileliğin ilk dönemlerinde çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak bütün kadınlarda bulantı olmayabilir. Bulantı olup kusma olan ya da hiç kusamayan kadınlar da olabilir. Ancak anne adaylarının yarıdan fazlasında mide bulantısı yaşanabilir.

Âdet dönemlerini düzenli takip etmeyen kadınların gebe olup olmadığı mide bulantısından anlaşılabilir ve yaşam şartlarını buna göre düzenleyebilir. Mide bulantısı kişiden kişiye farklı zamanlarda olabilir. Bazı zamanlar âdet öncesi sendrom olarak da mide bulantısı oluşabilir. Eğer kişi gebe kalmışsa bulantı sonraki evrelere doğru geçer. 

Bulantı gebeliğe bağlıysa bebeğin rahme yerleşmesinden itibaren ya da 6 ile 8. haftalar arasında mide bulantısı yaşanabilir. Bazı durumlarda bulantı çok şiddetli olabilir. 

Şiddetli mide bulantısı, anne adayının susuz kalmasına ve tuz dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumlarda anne adayına idrar ve kan testi yapılmalı ve gerekirse anne adayı ilaç kullanmalıdır. 

Hamilelik döneminde bulantı özellikle sabah saatlerinde görülür, gün içerisinde azalır. Bu durum kişiden kişiye değişiklik de gösterebilir. 

Mide bulantısı gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık görülür ve hamileliğin 16. haftasından sonra da azalır. Ancak bazı kişilerde gebeliğin 9. ayına kadar da devam edebilir. 

Gebelik döneminde yaşanan koku hassasiyeti mide bulantısına neden olmaktadır. Bazı yiyeceklere karşı aşerme mide bulantısına neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat