Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 8. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

357,820
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Hamileliğin 8. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?
Hamileliğin 8. ayında anne adayının bacaklarında ödem, kollarda uyuşma, bel ağrıları olabilir. Gebelik karın içerisinden geçen büyük damarlara baskı yapar ve bu bacaklardaki ödem, baskıdan dolayı genellikle akşam saatlerinde daha çok hissedilir. Fakat bu normal bir durumdur. Anne adayının telaş edeceği bir durum değildir. Eğer yüzde ödem varsa altında yatan başka sebeplerden şüphenelinir ve ona göre araştırmalar yapılır. 

Ayaklarda ödem var ise tavsiye edilen, gebenin akşamları uzanmasıdır. Ayakları yukarı kaldırmanın faydası olabilir ama burda en önemli olan gebenin yan yatmasıdır. 

Büyük damarlar yüzünden oluşan baskının ortadan kaldırılması için gebe yan şekilde de yatırılır. Bilinen bir yanlış ise ödem oluştuğunda gebeye tuz yenmemesi gerektiği söylenmesidir. Bu yanlıştır, çünkü bebeğin de tuza ihtiyacı vardır. 

Hamilelik döneminde rahim yukarı doğru büyüdüğü için hamileliğin 8. ayında mideye baskı oluştuğundan mide ile ilgili rahatsızlıklar da görülebilir. Bu gibi rahatsızlıklar bu aylarda normal kabul edilir ama patolojik boyutta ise ilaçlarla tedavi edilebilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat