Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

2,037,529
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?
6. ayda anne adayındaki en büyük değişiklik bebek hareketlerini hissetmeye başlamasıdır. Bebek aslında zaten çok hareketlidir ancak ilk defa anne olan kadınlar 19. ve 23. haftalar arasında bu hareketleri hissetmeye başlar. Daha önce doğum yapanlar bu hareketleri 16. haftada hissetmeye başlayabilir.

Anne adayı eğer bebeğin hareketlerini hissetmezse paniğe kapılmamalıdır. Anne bebeğin hareketlerine alışık olmadığı için hissetmeyebilir. Baba adayı ise bebeğin kemik yapısı güçlendiği için 6. ayın sonunda bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayabilir.

Bebeğin 6. aydaki gelişimi

Bebekteki en büyük fark kas gelişimidir. Bebek bu dönemde kaslarını geliştirmek için bilinçli şekilde hareket eder. Kol bacak oynatması, solunum hareketleri yapması bu yüzdendir. Bebek bu kasları bu dönemde kullanmazsa doğduğu zaman en önemli ihtiyacı olan solunumu yapamayabilir. Bebek, doğumundan sonra ihtiyacı olan emme, yakalama refkleslerinin antremanlarını bu dönemde yapar.

Bebek 6. ayın sonunda ilk sesleri duymaya başlar. Duyduğu ilk ses annesinin kalbinin sesidir. Bebek annesiyle bir bağlantı kurmaya devam eder. Bebek annesinin bağırsak hareketi seslerini ve dışarıdan gelen sesleri de duymaya başlar. Kulaktaki kemiklerin gelişim aşamasından ötürü bebek sadece ince sesleri duyabilir. Bebek ses hafızası oluşturmaya başlar ve 6. ayın sonunda görüntü olmadığı için seslerle ilgili rüyalar görür.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat