Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 5. haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli?

389,744
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 5. haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli?

Âdet döngünüzün bozulduğu gün hamileliğin ilk adımları atılmıştır. Hamilelik planlandığı için ilk yapılması gereken hamile olup olmadığınızı öğrenmektir. 

Bu dönemde anne adayı iyi beslenmeli, istirahat etmeli ve stresten uzak durmalıdır. Gebeliğin 5. haftası için gebelik testi için bir süre daha beklemelisiniz. İdrar testlerinde Beta HCG hormonu yeterli seviyede olmadığı için negatif sonuç çıkabilir. 

Tüp bebek gibi tıbbi bir gebelik değilse gebelik testini 5. haftanın sonunda yapmanız hamilelik için kesin sonuç almanızı kolaylaştıracaktır. 

Gebelik testinde çift çizgi ya da 2 adet gülen yüz gördüğünüz zaman hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Gebelik testlerini erken yapmak bazı zaman hayal kırıklığına neden olabilir. Bu nedenle uygun zamanı beklemek daha doğru olacaktır.

Gebeliğin bu haftasında bazı anne adaylarında âdet gecikmesi belirtileri görülebilir. Ancak bu dönemde âdet olacakmış gibi kasıklarda sancı, göğüslerde dolgunluk ya da kan geliyormuş gibi hisler hissedilebilir. Bu durum anne adaylarının %20?sinde görülebilir. Ancak bu belirtiler sağlıklı bir gebelik durumunda da yaşanabilir. O sebeple 5. haftanın sonunda gebelik testinizi yapabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat