Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

1,873,454
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?
16. ve 20. haftalar arası yani 5. ayda anne adayının karnı yavaş yavaş belirmeye başlar. Bazı anne adayları karınlarının büyüdüğünü daha öncesinden ya da 5. aydan sonra da gözlemleyebilir. Bu normaldir ve kişiye göre değişebilir.

Bu dönemde karın büyümeye başladığı ve eski kıyafetleri artık üstlerine olmayabileceği için anne adayları artık yeni kıyafetler almaya başlayabilirler. Ayrıca karnın büyümesinden ötürü deride çatlaklar da görülebilir. Bunu önlemek için doktor tavsiyesi ya da kozmetik reyonlarındaki çatlak önleyici kremlar kullanılabilir.

Bebekteki değişim

Bebekteki en büyük değişim organlarının kütlesel olarak büyümesidir. Bebeğin yavaş yavaş çekiç, örs, üzengi denilen kulak kemikleri oluşmaya başlar. Beyin bu dönemde çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Beyin gelişimindeki en önemli besin kaynağı omega 3 yönünden zengin olan balık, ıspanak, semizotu, ceviz gibi besinleri almaya özen göstermelidir. Anne doktorun önerdiği vitaminlere devam edebilir.

Bebek bu ayda ultrasonografide net bir şekilde görülebilir ve 3'lü test denilen test bu haftalarda yapılır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat