Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 4. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

331,022
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 4. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

Hamileliğin 4. ayından itibaren anne vücudunun gebeliğe yaptığı en büyük uyumlardan bir tanesi kan yapımının çok hızlanmasıdır. 

Gebeliğin dördüncü ayında damarlarda dolaşan kan volümü çok artar. Gebelik esnasında bebekte de kan yapılmaya başlanır. Anne adayında bebeğini beslenmek için daha fazla kan yapılmaya başlanmıştır.

Gebelik sırasında bebek için kan yapılırken, bunun için gerekli olan demir ihtiyacı annenin normal besinlerle alamayacağı kadar artmıştır. Bu nedenle her anneye 16. haftadan sonra muhakkak demir takviyesi verilir. Bu esnada damarlar genişler, rahme bolca kan gönderilmeye çalışılır ve kalp daha fazla kan gönderebilmek için daha kuvvetli atmaya başlar. 

Kan akışını hızlandırmak için kalbin daha kuvvetli atmaya başlaması neticesinde gebeliğin 4. ayında annelerde çarpıntılar olabilir ve bu normaldir. 

Aşırı sıvı artışına bağlı olarak annede kansızlık varmış gibi gözükebilir ama değer 1/2 puandan daha aşağıda değildir. Eğer çok düşmüşse demir takviyesi artırılabilir. Ancak bu demir takviyesini anne adayı kendi bildiği şekilde almamalıdır. Gebe, doktoru ile devamlı iletişim halinde olarak ne zaman bu takviyeleri alacağını doktorundan öğrenebilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat