Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

314,605
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

Gebeliğin 33. haftasında bebeğin gelişimi hızlı bir şekilde devam eder. Hızlı bir şekilde kilo alır. Bu, günde yaklaşık 20 ile 25 gr arasındadır. Bu dönemde akciğerler hızlı bir şekilde olgunlaşır, beyin dokusunda da hızlı bir şekilde gelişmeler devam eder. 

Amniyon sıvısının yapısı

Amniyon sıvısı 7.-8. haftadan itibaren üretilmeye başlanır. 12. hafta civarında bebeğin böbreklerinin hızlı bir şekilde çalışması sonucu üretimi fazlalaşır. Amniyon sıvısı bebeğin yaptığı idrar ile oluşur. Plasentadan gelen kan vücutta işlenir ve sıvı hale getirilir. İdrar oluştuktan sonra rahim içine bırakılır. Bu idrarda zehirli madde ve bakteri olmadığı için bebeğe de hiçbir zararı yoktur. İdrar sürekli yapılır ve bebek tarafından yutulur, bu şekilde amniyon sıvısının döngüsü oluşur. 

Amniyon sıvısının en önemli özelliği bebeğin gelişimi için gereken alanın oluşmasını sağlamaktır. Bebeğin dış organları rahim duvarına değmeden iyi bir şekilde büyümeye devam eder. Amniyon sıvısı bebek büyüdükçe miktarı artan bir sıvıdır. Bebeğin beslenmesini sağlayan göbek kordonunun da rahim içinde serbest bir şekilde dolaşmasını sağlar. Bebeğin yuttuğu sıvı akciğerlere girip onun olgunlaşmasını sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat