Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 32. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

313,980
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 32. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

Hamileliğin 32. haftasında bebeğin boyu ortalama 43 cm, kilosu da 1800 gr civarındadır. Bebeğin el ve ayak tırnakları ile saçları çıkmıştır. Bebeğin büyümüş olması hareket alanının küçülmesine neden olur. Bebeğin hareketleri eskisine göre daha az, fakat daha güçlüdür. 

Plasenta (bebeğin eşi)

Tıbbi adı plasenta olan ancak halk arasında döleşi, bebeğin eşi gibi adlarla da anılan plasenta, anne ve cenine ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran organdır. Plasenta anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlar.

Bebeğin kromozomları ve genetik yapısı anneye yabancıdır, çünkü yarısı babadan gelir. Bu durum aslında doğaya aykırıdır. 

Karaciğer, kalp veya diğer organların naklinde başarısız olmamızın nedeni vücudun kendisine takılan yabancı organları atma eğiliminde olmasındandır. Gebelikte de kadının vücudunda yabancı bir doku olmasına, bebeğin kromozomları anneye yabancı olmasına rağmen bebek annenin vücudu tarafından büyütülür ve 9. aya kadar getirilir.

Gebelikte annenin bağışıklık sisteminde meydana gelen bazı değişiklikler bebeğin yabancı dokusunu kabul etmeye izin verir ancak hamile kadına organ nakli yapıldığında vücut o organı reddebilir. Bu durum tam çözülmemiş olmakla beraber plasentanın yapısından kaynaklanır. Plasenta anne kanıyla bebek kanını hiçbir şekilde birbirine karıştırmadan bir arada yaşamalarını sağlar, bebeğin kromozom yapısını anneden gizlemeyi başarır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat