Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

278,090
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

Gebeliğin 31. haftasında cenin yaklaşık 41 cm ve ortalama 1500 gr. civarındadır. Bu haftada bebeğin uyandığına ve uyuduğuna dair daha belirgin işaretler alınır. 

Bebek hareketleri

Bu haftalarda bebek hareketleri çok önemlidir. Bebeğin var olan alışkanlıklarını takip etmekte fayda vardır. Var olan alışkanlıkları değiştiğinde bebek hareketlerinde azalma var demektir. Anne adayının bebek hareketlerini saymasına gerek yoktur. Ancak yüksek riskli gebeliği olanların bebek hareketlerini sayması gerekir.

Bu haftalarda bebeğin huyunda değişimler olabilir. Eskiden belli bir zaman diliminde oynayan bebek daha farklı oynamaya başlamıştır. Daha önce hiç hıçkırmayan bebek bir saat süren hıçkırma alışkanlığı gösterebilir. 

Beyin gelişimi hızlandığı, öğrenme süreci başladığı için bebeğin hareketleri daha bilinçli, daha amaçlı hale gelir. Mesela siz 2 saat boyunca bir tarafınıza yattığınız zaman nasıl yerinizi, pozisyonunuzu değiştirmek isterseniz bebek de aynı şekilde dönmek isteyecektir. Bazen çok su içtiğimiz zaman hıçkırırsak bebek de amniyon sıvısını içtiği zaman hıçkırmaya başlayacaktır. Bebek sizin pozisyonunuzdan rahatsız olduğu zaman bunu tekmeyle veya yumrukla bildirmeye başlar.

Bebek hareketlerini ele alırken bebeğin huyunun bu haftalardan itibaren değiştiğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat