Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 29. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

270,496
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 29. haftasında bebeğin durumu nasıldır?

Gebeliğin 29. haftasında bebeğin bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Çünkü bebek doğduğu zaman anne sütünden alacağı antikorlardan korunması için bağışıklık sistemini oluşturması gerekir.

Aynı şekilde gebeliğin 29. haftasında görme duyusu tamamlanır. Bebek artık rahim içerisindeki ışığı algılamaya başlar. 32. hafta civarında bebeğin görme duyusu tamamlanır. 

Bebek bu haftalarda rahmin büyük kısmını doldurur ve boyu 38.5 cm ve ağırlığı 1150 gr'dır. Bebek gece boyunca uyanıktır ve gün içerisinde uyur. Bu dönemdeki bebeklerde yağ dokusu depolanmaya devam eder. 

Gebeliğin 29. haftasında görme, işitme ve tat alma duyusu dışında koku alma duyusu da gelişir. 

29. haftada annenin durumu

Bu dönemde anne adayının ellerinde elektriklenme, uyuşma gibi hisler, karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir. Ancak bunlar yine de normal değildir. 

Bu gibi durumlarda anne adayının ellerini bir süre yukarı kaldırması ve his azalana kadar bu şekilde tutması önerilir. Elektriklenme hissi günlük hayatı engelleyecek duruma gelmişse, atel ile bilek belli bir pozisyonda tutularak elektriklenme hissi giderilebilir. 

Bu dönemde anne adayına el bileklerindeki karpal tünel sendromu için ameliyat yapılamayacağından bir fizik tedavi uzmanına görünmesi gerekebilir. Fizik tedavi uzmanının önerileri ile belli egzersizler yapılarak tedaviye başlanır.

Gebeliğin 29. haftasında aynı zamanda anne adayının memesinden süt gelebilir. Ancak bu süt sıkılmamalıdır. Gelen süt, memedeki süt üretiminin başladığını işaret eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat