Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 29. haftasında anne adayları ne gibi sorunlar yaşayabilir?

131,295
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 29. haftasında anne adayları ne gibi sorunlar yaşayabilir?

Gebeliğin 29. haftasında anne adaylarının el bileklerinde yanma, el parmaklarında uyuşma, elektriklenme, çarpılma hissi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak bunlar normal değildir. 

Bu durum, bilek içerisinden geçen ve median sinir adı verilen ve ellere istenilen hareketleri yapmasını sağlayan sinirin sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bilek içerisinde median sinirin geçeceği kadar bir genişlik vardır. Ancak anne adayının vücudunda ödem olduğu zaman bilekteki genişliğin azalması ile median sinir sıkışır. Bu duruma karpal tünel sendromu denir. 

Hamilelikte karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu olan anne adaylarına ameliyat yapılamaz. Ellerde elektriklenme hissi olduğunda eller yukarı kaldırılmalı ve bu his geçene kadar bu pozisyonda tutulmalıdır. Ancak bu elektriklenme anne adayını günlük hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir hale geldiyse atel adı verilen aletlerin yardımı ile bilek belirli bir pozisyonda tutularak elektriklenme hissi giderilebilir. 

Bu durumlarda mutlaka fizik tedavi uzmanlarına başvurulması gerekir. Fizik tedavi uzmanı gerekli araştırmaları yaparak gerekli tedavileri hasta ile paylaşır. 

Gebeliğin 29. haftasında bazı anne adaylarının göğüs ucundan süt gelebilir. Bu durumda göğüs ucu sıkılmamalıdır. Çünkü gelen bu süt memede süt üretiminin başladığının bir göstergesidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat