Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 2. haftasında anne adayı neler yaşar?

255,766
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 2. haftasında anne adayı neler yaşar?

Gebeliğin 9 ay 10 günlük süresinin 2. haftasındasınız. Henüz hamile değilsiniz ancak sol veya sağ yumurtalığınızda hamileliği başlatacak olan yumurta hücreleri olgunlaşmaya devam eder. 

Olgunlaşma süreci gebeliğin 2. haftasından itibaren hızlanır. 2. haftanın sonunda sol veya sağ yumurtalığınızda içinde yumurtayı barındıran ve içi sıvı dolu "folikül" adlı kesecik oluşur ve bu kesecik ultrason ile rahat bir şekilde görülür. 

Folikül keseciği, beyinden salgılanan hormonun etkisiyle çatlar. 2. haftanın sonunda çatlayan yumurta fallop tüplerinin içerisine alınarak döllenmeye uygun hale gelir. 

Gebeliğin 2. haftasında anne adaylarının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Doktorun verdiği folik asit desteği ile birlikte içeriğinde folik asit bulunan besinlerin de alınması gerekir. Folik asit yönünden zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler ve Omega3 kaynağı ceviz, balık, ıspanak ve semizotu gibi besinler tüketilmelidir. Bu besinler hamilelik başlamadan önce vücudunuzda bu besinler yeterli seviyeye gelmesi için tüketilmelidir. 

Hamilelik döneminde kalsiyum kullanımı yüksek olduğundan gebelik öncesinde mutlaka kalsiyum depolanmalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat