Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 2. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

265,565
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Hamileliğin 2. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?
Gebeliğin 2. ayından itibaren bulantılar, kusmalar, halsizlik, bir takım kokulara karşı aşırı hassasiyet başlayabilir. Bunların hepsi gebeliklerde beklenen belirtilerdir. Bu durumlarla karşılaşıldığında panik olmamak gerekir. 

Kusma gibi durumlarda önemli olan annenin aldığı bütün yiyecekleri çıkararak beslenmesinin tamamiyle bozulmamasıdır. Anne tamamen kusarsa yediği yiyeceklerden faydalı besinleri almamış olur. Genel olarak burada edinilmesi gereken prensip mümkün olduğunca az ilaç kullanılmasıdır. Gebe, her sıkıştığında ilaca başvurursa bu bağımlılık haline gelebilir. İlaca sadece mecbur kalındığında başvurmak gerekir. İlaç kullanımı ile ilgili gebe tereddütü varsa doktorunu arayıp danışabilir.

Genelde doktorlar anne adaylarına bazı önerilerde bulunulur. Bu önerilerin dinlenmesi gebe açısından daha rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur. 

Hamilelik döneminde bulantı refleksini uyaran şeyin midenin aniden gerilmesi olduğu için yemekler azar azar ve sık sık yenilmelidir. Yemek esnasında su içilip mide gerilmemelidir. Bu tabii ki su içilmeyecek anlamına gelmez. Gebelerde su tüketimi çok önemlidir. Yemek aralarında azar azar içilmesi daha uygundur. Mecbur kalındığında damardan verilecek bir takım sıvılar ile kadının beslenmesi sağlanabilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat