Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin durumu nasıldır?

267,733
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin durumu nasıldır?

Hamileliğin 16. haftasında ultrasona bakıldığı zaman önceki haftalardan farklı olarak bebeğin kol ve bacakları vücuduna göre çok kısa değil normal boyutlarına ulaşmıştır. Aynı şekilde bebeğin kafası da gövdesinden daha büyük değil gövdesi ile eşit hatta biraz daha küçük şekilde görülür. Yani anne karnındaki bebek normal insan boyutlarına yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. 

Ultrasonografinin bebeğe zararlı bir etkisi yoktur. Ultrasonografi ses dalgaları ile çalışan bir mekanizmadır. Kulağın duyamayacağı ses dalgaları kullanılmaktadır. Bu ses dalgalarının dokuya çarparak geri dönmesiyle oluşan grafik ve bunun monitörde şekil olarak görülmektedir. 

Artan gebelik hormonları nedeni ile anne adaylarında burunda tıkanıklık hissi olabilir. Hatta burun kanamaları gözlenebilir. Çok rahatsız edici olmaları durumunda doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilir. 

Bebeğin başından poposuna olan mesafe 110 mm?ye ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 100 gramdır. Şimdiye kadar çok ince olan bebeğin cildinin altında yağ depolanması başlamıştır. Sinir sisteminin gelişimini yansıtan bir takım refleksleri izlenmeye başlayabilir. Bunlardan biri emme refleksidir. Ultrason ile bebeğin parmağını emdiği gözlenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat