Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 12. haftasını bitiren anne adayları bebeklerinin sağlıklı olacağından nasıl emin olabilir?

421,314
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 12. haftasını bitiren anne adayları bebeklerinin sağlıklı olacağından nasıl emin olabilir?

Herhangi bir inceleme yapılmasa dahi bebeğin sağlıklı olma ihtimali %90'dır.

Dünyanın birçok yerinde doğumlar bir kez bile doktor kontrolüne gidilmeden ve doktor gözetiminde olmadan gerçekleşiyor. Doktorlar sadece anne adayı ya da bebekle ilgili sorun olduğu zaman müdahale etmektedir. 

Bebeğin sağlığını merak ettiğiniz için girilen ultrasonlarda bebeğin sağlıklı olduğu %100 garanti edilememektedir. Ancak günümüz koşullarında yapılan testlerle bebeğin sağlığı hakkında gerçeğe yakın tespitler yapılmaktadır.

Bu testlerden en önemlisi 11 - 14 testidir. Gebeliğin 12. haftasından itibaren bebekler kollarını ve bacaklarını rahat bir şekilde hareket ettirmeye başlar. Ultrason ile bebeğin bütün organları görülmeye başlanır. 

11 - 14 testi (ikili test) ile 11. ve 14. haftalar arasında bebeğin ensesinde oluşan boşluk ölçülerek, bebeğin down sendromlu olup olmadığı belirlenir. 

İkili test sonucunda 1/250 ve 1/225 gibi yüksek bir oran çıkarsa, anne adayına amniyosentez önerilir. Testin sonucunun bu şekilde çıkması bebeğinizde bu sağlık sorununun olabileceğine işaret eder. Ancak genç anne adaylarında bu risk oldukça düşüktür. 

Bu haftalarda girilen ultrasonlarda bebeğin down sendromu olabileceğine dair belirtilerden burun kemiğinin olmaması ya da küçük olması gibi durumlar da incelenir. 

12. haftada yapılan ultrason kontrollerinde bebeğin parmakları, kalbi, idrar torbası, kolları, bacakları gibi bütün uzuv ve organları net bir şekilde görülür. Aynı şekilde bebeğin beyin dokusu hakkında önemli fikirler elde edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat