Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 10. haftasında bebekte hangi gelişmeler olur?

334,127
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 10. haftasında bebekte hangi gelişmeler olur?

Gebeliğin 10. haftasında bebeğin organ gelişimi tamamlanmak üzeredir. En uzun sürede oluşan dudak ve damak yapısı 3 haftalık bir süre sonucunda tamamlanır. 

Bu haftanın sonuna doğru ultrasona girildiğinde bebeğin ağzını açıp kapadığı görülebilir. Aynı şekilde bebeğin hareketleri de görülmeye başlar. Bebeğin yana dönmesi, hıçkırma, kol ve bacak hareketleri 10. haftanın sonuna doğru görülmeye başlanır. 

Gebeliğin 10. haftasında bebeğin kafası dik durumdadır ve iç kulakta denge sağlayan kısımlar gelişir. Kalp, gelişimini büyük ölçüde tamamlar. Kız bebeklerde klitoris, erkek bebeklerde ise penis gelişir. Bebek erkekse testisler erkeklik hormonu üretmeye başlar. 

Plasenta gelişmesini tamamlayarak, bebeğin gelişmesi için gerekli besinleri sağlar. Bebeğin tüm hayati organları oluşmuştur. Gebeliğin geri kalan kısmında ise oluşan bu organlar olgunlaşır.

Hemen hemen bütün eklemler ve kasların oluşumu tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler hissedilmek için henüz yeterince güçlü değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat