Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 1. haftasında anne adayı neler yaşar?

485,081
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 1. haftasında anne adayı neler yaşar?

Hamileliğin 1. haftasında henüz hamile olduğunuzu bilmezsiniz. Ancak gebelik incelenirken hamilelik başlamadan önce döllenecek olan yumurta hücresinin gelişmeye başladığı dönem dikkate alınır. Gebelik 9 ay 10 gün sürse dahi bu sürenin içerisinde doktor ile hamile arasında 2 haftalık fark vardır. 

Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya spermle ne zaman birleştiği kesin olarak belli olmadığından dolayı uzmanlar son adet tarihini hamileliğin başlangıcı olarak alırlar. Ayrıca yumurta hücresinin 2 haftalık dönemi de gebeliğin sağlıklı ilerlemesi açısından önemli olduğundan gebelik hesabı yapılırken bu döneme de dikkat edilir. 

Hamile kalmaya karar verdikten sonra sol ya da sağ yumurtalıkta bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar. Beyinden salgılanan hormonların yardımıyla yumurta hücresi olgunlaşır, 7 gün sonra bu olgunlaşmamış hücre sağ veya sol yumurtalığın içerisinde yer alır. 

Hamileliğin ilk haftasından itibaren bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. Daha önceden başlanmadı ise bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık %50'lik bir kısmı önlenebilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat