Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 1. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

416,878
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 1. ayında anne adayında ne değişiklikler olur?

Hamileliğin 1. ayında anne adayında hormon artışına bağlı olarak bir takım bulgular saptanır. Bu bulgular progesteron hormonun artmasından dolayı bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve gebelik tanısı almış hastanın ilk aylarda bu bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından ötürü bağırsaklarında gaz birikiminin oluşmasıdır. 

Gaz birikimi annenin karnında şişkinliğe neden olur. Daha ortamda rahim büyümesi yokken bu sebepten dolayı annenin karnı büyür. Gebeler bunu bebek zannederler fakat yanılırlar, çünkü bu gaza bağlı şişkinliktir.

En sık görülen başka hamilelik belirtisi ise bulantılardır. Genelde 1. haftadan sonra annede bu tip şikayetler olur. Bulantı veya kusma her gebede olucak diye bir durum söz konusu değildir. Annenin bu hamileliğinde olur ama tekrar hamile kaldığında olmayabilir. 

Gebelik hormonunun en yüksek olduğu seviyede daha çok bulantılar olur, bu da son hastalık tarihinden itibaren 70.-90. gün arasıdır. 

Hamilelikte bulantıyı azaltma

Çevre değişikliği, hastanın dikkatinin bir başka konuya çekilmesi bulantıyı azaltabilir. Anne ne kadar çok gebeliği düşünürse, ne kadar kapalı ortamda kalırsa o kadar çok bulantısı olur.

Gebelik tespit edilmiş annelerde ilk 1 ay içerisinde kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar düşük tehlikesi olarak kabul edilebilir. Sadece kanama varsa düşük tehdidinden söz edilebilir. Kanamadan sonra parça düşmüşse bu durdurulamayacak bir şey olabilir. Böyle durumlarda doğrudan bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat