Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerin yaşadığı stres ve üzüntü bebeği nasıl etkiler?

85,975
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerin yaşadığı stres ve üzüntü bebeği nasıl etkiler?

Anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri de yaşadıkları stresin bebeklerini nasıl etkilediğidir. Bu sorunun yanıtı çok net verilmemekle birlikte anne adaylarına mümkün olduğunca stresten uzak durmaları tavsiye edilir.

Özellikle 24. haftadan sonra yaşanan stres nedeniyle kandaki adrenalin ve kortizon hormonları bebeğe geçerek annenin hissetiklerini hissetmelerine neden olacaktır.

Anne adayları işyerinde, evde gereksiz streslerden uzak durmalı, gereksiz sinirlenmemeli, fazla heyecanlanmamalıdır.

Hamileler çevrelerinden, yazılı-görsel basından, internetten gelecek olan hamilelikle ilgili olumsuz koşullanmalardan kendilerini mümkün olduğunca korumalıdır. Bu haberlerde veya forumlarda karşılaşılabilecek olan; birinin bebeğini kaybetmesi veya gebeliğiyle ilgili olumsuz bir olay yaşaması, hamilelikle ilgili acıklı hikayeler gibi üzücü ve stres yaratacak olan durumlardan özellikle kaçınmaları önemlidir.

Stres hormonları, anne adayından bebeğe geçip onda da aynı duygu durumuna benzer durumların oluşmasına neden olabilir. Psikologların ve psikiyatristlerin ifade ettikleri gibi bebeğin rahim içinde olumsuz duygular yaşaması ve bunu rahim dışına götürmesi mümkündür.

Anne adayının olumlu duygular hissettiğinde salgıladığı mutluluk hormonu (endorfin) kan aracılığıyla bebeğe geçer onun da mutlu olmasını sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat