Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerin araba kullanmasında sakınca var mı?

4,757
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerin araba kullanmasında sakınca var mı?

Gebelerin araba kullanmasında hiçbir şekilde sakınca yoktur. Fakat bu konuda anne adaylarını ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Bunu değerlendirecek olan en doğru kişi de hamilenin doktorudur. Doktorun belli şartları, gebeliğin ise kontrendikasyonları varsa, hamilenin yola çıkmaması, araba kullanmaması gerekiyorsa elbette araba kullanmamalıdır.

Gebeliğin son aylarında bebekle birlikte karın çok büyüdüğünde direksiyonla karın arasında çok az mesafe kalacağı için ani frenlerde, ani dönüşlerde, ani hareketlerde veya durup dururken dahi annenin ve bebeğin travmatize olması söz konusu olabilir. Dolayısıyla hamile ile direksiyon arasında az mesafe kaldığında araba kullanmalarını önermiyoruz.

Araba, gebeliğin son aylarına kadar rahatlıkla kullanılabilir, ama hantallaşan gebede doğuma yaklaştıkça refleksler zayıflayabilir, sinirler daha fazla gerilebilir. Bununla birlikte anne adayının trafik travmasına, trafiğin getireceği yüke de toleransı azalabilir, dikkati dağılabilir. Bütün bunlar araba kullanırken gebelerin ekstra dikkat etmesi gereken durumlardır. Ayrıca karnın iyice büyümesi ile emniyet kemerini takmak zorlaşacağından, gebeliğin son aylarında hamilenin araba kullanması çok fazla önerilmez.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat