Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerde vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

10,194
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerde vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Gebelik döneminde görülen vitamin eksikliği belirtileri hamilelik öncesinde görülen belirtilerle aynıdır. Anne adayınında C vitamini eksikliği varsa dişlerde kanama olabilir. Kalsiyum ya da magenzyum eksikliği olan anne adaylarında bacaklarda kramp, kemik erimesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde yeteri miktarda folik asit alamayan anne adaylarında bebekte bazı anomaliler ortaya çıkabilir. 

Demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunları

Hamilelik süresi boyunca bebek ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri anneden karşılar. Gebelikte demir eksikliğine bağlı kansızlık veya erken doğum gibi sorunların oluşmaması için annenin ek vitamin alması gerekir. 

Anne adayında olan demir eksikliği yorgunluk, uykusuzluk ya da halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Magnezyum elementinin eksikliği gece kramplarına neden olur. Hamilelerde gece kramplarının şiddetli olmaması için magnezyum desteği mutlaka alınmalı. 

Gebelerin ihtiyacı olan vitaminler

Hamilelik döneminde alınması gereken elementlerden bir diğeri de çinkodur. Günümüzde yetiştirilen sebze ve meyvelerde, et ve et ürünlerinde yeteri miktarda çinko bulunmamaktadır. Bu sebeple hamile kadınların bağışıklık sisteminin güçlü olması için özellikle kış aylarında C vitamini ile beraber çinko takviyesi yapılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat