Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerde hangi tiroit hastalıkları görülebilir?

6,361
kez izlendi
Puan: 4.05 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerde hangi tiroit hastalıkları görülebilir?

Tiroit hormonuna bağlı hastalıklar en çok kadınlarda ve en çok üreme çağındaki kadınlarda gözlenir. Bu da bizim hamilelik döneminde tiroit bezi ve tiroit hormonuyla sık sık uğraşmamızı gerektirir. 


Hamilelik döneminde bütün tiroit hastalıkları ortaya çıkabilir. Sıklık derecesine göre sıralayacak olursak guatr genellikle iyot eksikliğine bağlıdır. İyot eksikliği özellikle Karadeniz kıyısındaki şehirlerde yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Bu durum genellikle tiroit bezinde bir şişlik meydana getirir. 

Tiroit bezi bazen vücudun kendi ürettiği antikorlar nedeniyle, bazen de bilinmeyen bazı nedenlerle tiroit bezi salgısının ortalamanın altına düşmesi sonucu olur. Hamilelikte sık rastladığımız ikinci durum budur. 

Hipertiroidi de yine tiroit hormonları ölçümünün fazla miktarda olması şeklindedir. 

Tiroit modülleri genelde tesadüfen ortaya çıkan bir kitledir. Bunun içi sıvı dolu olabilir veya içi katı kıvamda olabilir. Birden fazla, tek, çok büyük, çok küçük şeklinde de olabilir. Çok ender rastladığımız bir durum da tiroit kanseridir. Tiroit kanseri, bir kanser türü olmasına rağmen, papiller tipte olanı daha kolay saptanabilen ve uygun tedavi edildiğinde hayatı kısaltmayan bir kanser türüdür. Buna da hamilelikte rastlanabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat