Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerde enfeksiyon riski daha mı fazla?

5,514
kez izlendi
Puan: 4.90 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerde enfeksiyon riski daha mı fazla?

Hamilelik dönemi çok özel bir süreçtir. Gebelik döneminde bebeğin anne adayı tarafından reddedilmesini önlemek amacıyla anne vücudunda hücresel immünite denilen azalır. 

Gebelik öncesinde vücudun virüs, bakteri ve mantarlara karşı olan tam bağışıklığı gebelik döneminde bir miktar bozulur. Bu durum bebeğin reddedilmesini önlemek amacıyla olan bir durumdur. 

Hümereal immünite denilen kana bağlı immünite yani vücut direnci olduğu gibi devam eder. Hamilelik döneminde bebeği korumak adına hücresel direncin bir miktar ortadan kalkması neticesinde anne adaylarında enfeksiyona eğilim özellikle virüs, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına eğilim artar. 

Anne adaylarında anatomik değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin yarattığı enfeksiyon riski de gebelerde görülen enfeksiyonları artırır. Gebelerde çok fazla üriner enfeksiyon görülür. Büyüyen rahim böbrek idrar torbasına giden idrar yollarına baskı yaparak durağanlık meydana getirir. Aynı şekilde gebelik hormonları da idrar yollarında durağanlık yaratarak idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. 

Beta hemolitik streptokok denilen komplikasyonlar normal şartlarda kadınlarda rahimde bulunur. Vajen de özellikle pH'ın değişmesiyle bunların koloni halinde olması anne adayının sağlığını çok fazla tehdit etmese bile vajinal doğum yapan annelerde bebeğin sağlığını ciddi oradan etkiler. 

Vajinal enfeksiyonlar anne adaylarında çok sık görülmez. İmmün direnç düştüğü zaman özellikle âdet öncesinde ya da gebelik döneminde vajen pH'ı değişti için çok çabuk vücuda bulaşabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat