Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler yazın seyahat ederken nelere dikkat etmeli?

962
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler yazın seyahat ederken nelere dikkat etmeli?

Hamilelikte yolculukta uyulması gereken kurallar vardır. Hamilelik yaz aylarına denk gelirse bazı konulara ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Anne adayları uzun yolculuklardan kaçınıp daha kısa yolculukları seçebilir. Bu nedenle 10-15 saatlik bir kara yolculuğundan ziyade 1-2 saatlik uçak yolculuğu tercih edilmelidir. Seyahat, yaz aylarına denk geliyorsa özellikle sıcak havanın ve artan vücut ısısının getirdiği konforsuzluk sebebiyle çok daha dikkatli olmak gerekir.

Yolculuğun süresini kısaltmak ve sık molalar vermek önemlidir. Uzun süre hareketsiz kalmamak, molalarda 10-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Yolculukta hareketsiz kalmak vücudun alt bölgesinde toplardamarlarda kanın göllenmesine neden olur. Gebelikte ise bu daha fazla olur; çünkü hem genel olarak vücut sıvısı artar hem de dönüş azalır. Bu nedenle gebelikte uzun yolculuklarda hareketsiz kalmak çok ciddi sorunlara yol açabilir. Gebelikte pıhtılaşmaya artış yönünde bir eğilim olduğu için bu, damarlarda pıhtılaşma oluşmasına ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun yolculuklarda sık sık mola verip hareket etmek ya da bacakları hareket ettirmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Yolculuk çok uzun sürecekse varis çorabı giymek gerekebilir. Seyahat sırasında mümkün olduğunca mola yerlerini önceden belirlemeli ve hastanelere yakın noktalar tercih edilmeli.

Yazın vücudun susuz kalması, sıvı alımının yetersiz olması rahim kasılmalarını başlatabilir. Bu nedenle bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Rahim kasılmaları erken başlayan gebelere ilk olarak sıvı yüklenir. Sıvı yüklemesi damardan serumla veya ağızdan alınan sıvının arttırılması şeklinde olabilir. Özellikle yazın kasılmalar başladıysa mümkün olduğunca bol sıvı almak rahim kasılmalarını oldukça yavaşlatacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat