Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler rahatlamak için hangi yoga hareketlerini yapabilir?

19,393
kez izlendi
Puan: 4.08 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler rahatlamak için hangi yoga hareketlerini yapabilir?

Hamile yogasında rahatlamak için hem nefes teknikleri kullanıyoruz, hem de hareketler ve duruşlar yapıyoruz. 

Önemli not: Bu videoda yapılabilecek hareketleri hem ilk 3 aylık dönemdeki hamileler, hem de 8 aylık hamile olan anne adayları uygulayabilir. Ancak hamilelik gelişimi ile ilgili sıkıntı olabilecek hamilelerin mutlaka bu hareketleri yapmadan önce kadın doğum uzmanına danışması gerekir.

Hamileliğin farklı dönemlerinde hareketler aynı esasa dayansa da, uygulama biçimlerinde küçük farklılıklar olabilir. Anne adayının bu hareketleri bebeği sayesinde büyüyen göbeğine uygun bir şekilde uygulaması mümkündür.

Hamilelik yogasında diyafram nefes tekniği

Diyafram nefesi için sağ el karındadır. Nefes alırken nefesimizle karnımızı iteriz, verirken elimiz içeri girer. Bu nefes tekniğinde karnımızı sıkmayız ancak iyice doldururuz. Bunu yaparken gözlerimizi kapatıp sadece nefesimize odaklanırız. Bu nefes tekniği ile hem akciğerlerimiz çalışmış olur, dolaşım sistemini aktive ederiz, hem de odaklanmayı, zihnimizi arındırmayı sağlamış oluruz. Buna ek olarak her nefes alışverişte bedenimize biraz daha fazla oksijen girmiş olur. Bu sayede karnımızdaki bebeğe daha fazla oksijen göndermiş oluruz. 

Hamilelikte rahatlama hareketleri

Hamilelikte rahatlama hareketlerine önce boynumuzdan başlarız. Çünkü boynumuz sinir sisteminin aktif olduğu bölgelerden biridir. 

Bağdaş kurmuş bir şekilde merkezde, dik dururken nefes alırız. Nefes verirken başımızı öne düşürürüz. Bunu yaparken omuzlar geride ve sırt dik olmalıdır. Nefesi tekrar alırken başımızı kaldırırız geriye doğru bırakırız. Ardından ortaya nefes alarak geliriz. Bunun ardından nefesimizi verirken başımızı sağa çevirir, iyice sağa döndürürüz. Ardından tekrar nefes alarak ortaya getiririz başımızı. Verirken de başımızı sola çeviririz. 

Hareketi her seferinde nefes alarak başımızı öne getirip merkezde bitirmeliyiz. Başımızı merkezde tuttuktan sonra bu sefer nefes vererek sağ omzunuza, ardından tekrar merkez nefes alarak gelip, nefes vererek sol omzunuza yatırın. Sonra merkeze gelip nefes vererek başınızı öne bırakın ve soldan sağa doğru büyük bir çember yaparak başınızı omuzlarınızın çevresinde döndürün. Sonra bu hareketi tam tersi yönde, büyük bir çember şeklinde tekrarlayın. 

İpucu: Her yoga hareketinde mutlaka sağ ve sol dengesi önemli olduğundan hareketleri sağ ve solda eşit oranda ve biçimde yaptığınıza emin olun.

Hamilelik yogasında omuzların rahatlatılması

Hamilelikte omuzların rahatlatılması için bağdaş kurmuş vaziyette dik otururken, sağ omzu önden arkaya verin. Bunu yaparken omzu en yukarı getirip, en arka ve en aşağıya indirmeye dikkat edin. Bu hareketin aynısını diğer omzunuzda da tekrarlayın. 5 defa yapmanız yeterli olacaktır. Hareket sırasında gözlerinizi kapatmanız ve sessiz bir ortamda olmanız hem fiziksel hem de zihinsel rahatlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bu hareket hamileliğin her döneminde yapabileceğiniz bir rahatlama hareketidir. 

Hamile yogasında rahatlama hareketlerinden biri de çocuk pozisyonudur. Bir esneme ve rahatlama hareketidir. Dizlerimizin üstünde, bacaklarımızı biraz açarak öne doğru eğiliriz ve kalçalarımızı topuklarımıza doğru iterken, kollarımızı ve ellerimizi tamamen ileri doğru uzatarak, yüzümüzü yere doğru bırakırız. 

Bu hareketi yaparken birisi ellerimizi kendine doğru çekerken, birisi de kalçalarımızı aşağı doğru itiyormuş gibi hissetmeliyiz ancak karnımızı bastırmayız. Karnımız büyükse yani hamileliğin daha ileri aylarındaysak, karnımız bacaklarımızın arasında kalabilir. Bu hareket ile sırmızı, kollarımızı, sırtımızı ve bütün bedenimizi dinlendirmiş oluruz. 

Diğer hareketleri öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat