Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler kramp yaşamamak için nasıl yatmalı?

58,557
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler kramp yaşamamak için nasıl yatmalı?

Kramplar hamilelik döneminin ikinci ve üçüncü üç aylık periyodunda özellikle de 6 - 7. aylarda görülmeye başlar. Kas kramplarında kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri önemli yer teşkil eder.

Anne adayları hamilelik döneminde kramp yaşamamak istemiyorsa yan yatmaları gerekir. Anne adaylarının özellikle sol taraflarına yan şekilde ve bacaklarını kıvırarak yatması en rahat pozisyondur. En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur.

Anne adayları sırt üstü yatarsa toplar damara yapılan bası nedeniyle bacaklarda kan dolaşımı azalır ve kramp girme riski artar. Aynı şekilde gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adaylarının yüz üstü yatmaları da kramp girme riskini artırır. Bu sebeple anne adayları sol tarafına yan yatması halinde daha az kramp sorunu ile karşılaşırlar. 

Gebelik dönemi boyunca tek tarafa yatmak her zaman mümkün olmayabilir. Anne adayının yatarken boyun desteğinin iyi sağlanması gerekir. İyi bir yastık, bacak arasını destekleyen yastık kullanan anne adayları sol tarafa doğru yatışın uzun süreli olmasını sağlayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat