Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler kilolarını kontrol altında tutmak için nelere dikkat etmeli?

8,390
kez izlendi
Puan: 3.91 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler kilolarını kontrol altında tutmak için nelere dikkat etmeli?

Gebelik boyunca alınan kiloları kontrol altında tutmak için beslenme durumunun takibi çok önemlidir, çünkü hamilelik süresinde alınan kiloların bir çoğu vücutta yağ olarak depolanır. 

Hamilelik boyunca bebeğin ve anne adayının alacağı total ağırlık 8-10 kilo arasında olmalıdır.

Gebeliğin ilk aylarından itibaren çok hızlı bir kilo artışı söz konusu ise bunu durdurmakta yarar var. Kilo kontrolünde beslenmenin doğru bir şekilde düzenlenmesi, ara  öğün sıklığının oluşturulması ve gereksiz besinlerin diyetten çıkarılması gerekir.

Aşerme ve keyfi olarak yenen yemekler genelde vücutta yağ olarak depolanır. Bu besinler diyetten çıkarıldığında gebelik boyunca kilo alımı tamamen bebeğin büyümesine bağlı olarak oluşur. 

Gebelik boyunca çok hızlı bir şekilde kilo alınıyorsa bunu durdurmak için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Bunların yanında ara öğün sıklığını dikkatli bir şekilde takip etmekte yarar var.

Ara öğünlerde yemek yeme sıklığı azaldıysa veya çok uzun süre aç kalınıyorsa gebeliğin de verdiği hormonal etkilerle çok fazla yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda anne karbonhidratlı ve tatlı  yiyeceklere yönelebilir. Bu yiyecekler vücutta yağ olarak depolanacaktır. Bu nedenle gebelik döneminde fazla kilo alımını engellemek için annenin kendini uzun süre aç bırakmaması önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat