Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler idrar yolu enfeksiyonlarından nasıl korunabilir?

26,911
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler idrar yolu enfeksiyonlarından nasıl korunabilir?

İdrar yolu enfeksiyonu akut piyelonefrit olmadığı sürece anne karnındaki bebeği etkilemez. Alınan idrar tahlilinde 10 ? 20 lokosit arasın değer çıkmasına rağmen anne adayında bir belirti olmasa dahi bu durumun tedavisi gerektiği şekilde yapılmalıdır. 

Akut piyelonefrit olan anne adayının mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalıkta titreme ile yükselen ateş, bel ve yan bölge ağrısı, idrarda yanma, eğer böbrekte taş varsa idrar kanlı gelebilir. Aynı şekilde anne adayında ciddi enfeksiyon bulguları görülebilir. 

Anne adaylarının hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için sıvı alımına dikkat etmeleri gerekir. Anne adaylarının günde 2 - 3 litre su içmesinde fayda var. 

Daha önce idrar yollarında taş ya da kum olan anne adaylarının sıvı alımına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bu hastalara kalsiyum içeren ilaçların verilmemesi lazım. İdrar yollarından korunmak için sıvı alımına özendirilmeli ve bol idrar çıkması sağlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat