Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler havuza girebilir mi?

6,828
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler havuza girebilir mi?

Hamilelik hastalık değil, doğal bir süreçtir. Fakat ülkemizde kültürel ve toplumsal olarak gebelik, hastalık yerine konduğundan gebeler, kendilerini modern yaşamdan, doğal yaşamdan kısıtlayabiliyor. Havuza ve denize girmek de bunların başında geliyor.

Hamileliği yaz dönemine gelen kadınlarda havuz ve deniz kenarında oturmak oldukça konfor bozucu olabiliyor. Bu zaten doktorların önerdiği bir durum değildir. Yüzme, gebelikte doktorların yürüyüşten sonra ikinci olarak önerdiği bir egzersizdir.

Gebelikte yüzmenin faydaları

Yüzme, yerçekimsiz bir ortamda tüm vücut kaslarını hareket ettirebildiği için, gebelikle ilgili her türlü kas, eklem, bel ve sırt ağrısına iyi gelir. 

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yüzme doğumun kolaylaşması için çok önemli bir faktördür. Dolayısıyla havuzdan veya denizden uzak durmak yerine gebelik sürecini mümkün olduğunca yüzmeyle geçirmek çok daha faydalı olacaktır.

Havuzda dikkat edilmesi gerekenler

Havuzda en önemli konu havuzun hijyenik olmasıdır. Günümüzde havuzlarda çok sıkı bir şekilde hijyenik önlemler alınmakta ve günlük ölçümler yapılmaktadır. Havuz yetkililerinin anne adayından isteyeceği bazı kan değerlerinin normal olması ve havuzun güvenilir bir yer olması yeterli olacaktır. Bunun dışında önemli olan bir diğer konu da havuzdaki klordur. Klor, vajinanın pH değerini bozabileceği için havuz çıkışı hemen duş almak ve ıslak mayoyu hemen değiştirmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat