Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler hangi yoga hareketlerini yapabilir?

6,025
kez izlendi
Puan: 3.67 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler hangi yoga hareketlerini yapabilir?

Hamilelikte yoga için ilk hareketimiz bedenin yanlarını rahatlatan, böylece karnın genişlemesini sağlayan esneme hareketi. Bunun için bağdaş kurmuş şekilde sol elimizi yere koyuyoruz, dirseğimizi hafifçe itiyoruz ve sağ kolumuzla yan tarafa doğru eğilerek sağ kulağımızı kapatıyoruz. Ardından nefes alıp bu kez aynı hareketi diğer kolumuzla ile aksi yönde tekrarlarız. Ardından nefes alıp diğer yöne devam ederiz.

Hamile yogasındaki hareketlerde uzun durmak yerine yavaş ama tekrar yapmak bedenin esnemesi için daha büyük kolaylık sağlar.

İkinci hareket yine oturarak ve bacakları iki yana açarak başlar. Bacakları açtıktan sonra topuklar dışarı verilir. Eller dizlerdedir. Nefes alırken göğsümüzü ileri doğru açarız ve omuzlarımızı geri iteriz. Nefes verirken ise belimizi biraz dışarı doğru vererek sırtımız C yapmaya çalışırız. Alırken açarız ve iyice öne uzanırız, verirken C hareketi yaparız. Ardından merkez gelip birkaç saniye burada dinleniriz. 

İpucu: Bu hareketlerin tümünü 3 aylık bir hamile ile 6 aylık hamileler farklı şekilde yapacaktır. Ancak her halükarda pozisyonlar tekrarlanabilir.

Hamile yogası için üçüncü hareket, çok etkin duruşlardan birisi. Öncelikle kedi ya da masa pozisyonu denilen pozisyona geliriz. Nefes alırız, nefes verirken sol bacağımız ile arka duvarı iter gibi yaparız. Ardından bu pozisyondayken nefes alırız, verirken sol bacağımızı dışarıdan getirerek göğsümüze yaklaştırırız ve ellerimiz ile yeri iteriz. Bu hareketi birkaç defa, örneğin 5 kere yapabiliriz, ardından diğer bacağımıza geçeriz. 3 aylık hamile bir kişi bacağını daha çok ortaya getirebilirken, 6 aylık bir hamile, bu harekette kasığını biraz daha açarak sırtını kamburlaştırabilir. Ancak çok önemli bir nokta hareketlerde nefes alıp vermeyi doğru yapmaktır. 
Hareketler tamamlanınca dizlerimizi iki yana açıp, kollarımızı öne getirerek, öne doğru esneme hareketindeki gibi dinleniriz. 

Hamileler için rahatlatıcı yarım omurga egzersizi

Hamile yogası için dördüncü harekette sırt üstü yatarız. Kollarımızı omuz hizasında ikiye açıp nefes alırız. Dizleri bükük ayak tabanlarını kalçaya yakın hale getiririz. Nefes alırız ve verirken dizlerimizi birleşik biçimde sola yatırırken, başımızı da sağ tarafa çeviririz. Ardından nefes alıp ortaya geliriz. Verirken dizlerimizi sağa yatırıp, başımızı sola çeviririz. Bu hareket hamileler için çok rahatlaltıcı bir yarım omurga egzersizidir. 

Hamile yogasında dinlenme ve rahatlama hareketi

Hamle yogasında hareketlerden biri de genelde dersin sonunda yapılan dinlenme ve rahatlama hareketidir. 6 aylık hamile bir kişi bu harekette minderi sırtına koyarken, 3 aylık hamile bir kişi minderi bacaklarının arasına alabilir. Bu durumda 6 aylık hamile bir kişi sırtına koyduğu minder ile sırt üstü dinlenirken, 3 aylık hamile bir kişi minder bacaklarının arasındayken sağ ya da sol yana yatarak dinlenir. 

Hamilelikte duruşu etkileyen hereketler

Hamile yogasındaki harereketlerden bazıları direkt duruşu ve kasları etkileyen hareketlerdir. Bunlardan birincisi hem postürümüzü yani duruşumuzu, hem de bacak kaslarımızı çalıştıran, dengede olmamızı sağlayan hareketlerden biri. 

Hamilelikte bilekte burkulma ve kramplara karşı yoga hareketleri

Hamileliğin son 3 ayında bazen bilekte burkulmalar, kramplar olabilir. Bu tür durumları engellemek için ideal bir duruştur bu.  Önce dağ duruşu dediğimiz normal pozisyonda dururuz. Sonra yavaşça ağırlığımızı sol bacağımıza alıp sağ bacağımızı yavaşça kaldırıyoruz. Dizimiz kalça hizasına gelmeli. Bu pozisyondayen ayak bileğimizi önce sağa, ardından dola doğru çeviririz. Burada kaldığımız süre boyunca sol bacak kaslarımızı güçlenirken, havadaki bacağımızın bileği, yani sağ bileğimiz hem rahatlar, hem de aktive olur. 

Devamındaki hareketler için videomuzu izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat