Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler hangi ilaçları kullanırken dikkat etmeli?

28,479
kez izlendi
Puan: 3.50 / 5
Hamileler hangi ilaçları kullanırken dikkat etmeli?
Gebelikte ilaç kullanımı sakıncalıdır. Gebelikte eğer annenin tedavisini mutlaka gerektiren bir durum varsa, bebeğe ve anne sütüne en az geçecek ilaçlar kullanılabilir.

Bebeğe verilecek ilaçlar hekimle birlikte seçilmeli

Örneğin, anne tüberkülozluysa, tüberküloz ilacını mutlaka kullanmalıdır. Bu durumda bebeğe en az zarar verecek, anne sütüne en az geçecek olan antitüberküloz ilacı hekimle birlikte seçilmelidir. Hangi ilacın gebelikte kullanılabilir, hangi ilacın bebeğe verecek zararı gözardı edilebilir, hangi ilacın kesinlikle kullanılmayacağına doktorla birlikte karar verilmelidir.

Epilepsi ilaçları gebelik süresince kullanılmamalı

Epilepsi ilaçlarının pek çoğu bebeğe geçer ve çocukta çok zararlı sonuçlar doğurur. Bu yüzden anne gebeliği boyunca epilepsi ilaçlarını kullanmamalıdır.

Antibiyotikler ve ağrı kesiciler

Antibiyotikler içerisinde gebeliğin belli periodlarında kullanılabilecek ilaçlar vardır. Ağrı kesiciler içinde de gebeliğe zarar vermeyecek, kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bulantı ve kusmayı önleyici bazı ilaçlar kullanılabilir. Yine bu ilaçlar doktor kontrolünde seçilip kullanılmalıdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat