Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile varis çorabı nasıl olmalı?

6,887
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile varis çorabı nasıl olmalı?

Varisler hamilelikte sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Genel olarak daha önce varis problemi olan bir kadında hamilelik sırasında ilerleme, daha kötüye gitme yaşanabilir. Ya da böyle bir problemi hiç olmayan kadın, ilk gebelikte varisle karşılaşabilir. Bunun sebebi gebelik hormonlarıdır.

Gebelik hormonlarının etkisiyle toplardamarlardaki duvar elastikiyeti azalır. Bunun dışında vücutta su tutulumu artar ve aynı zamanda bacaktan kalbe dönen toplardamarlardaki kan büyüyen rahim etkisiyle dönüşte zorluk yaşar. Bu nedenle vücudun alt kısımlarında göllenme görülür. Bunlar varis şeklinde olabileceği gibi, genital bölgede de bu şekilde toplardamarlarda göllenme, büyüme görülebilir.

Varisler aslında çok büyük sorunlar yaratmazlar sadece biraz büyük olursa ağrı ve hassasiyete yol açabilirler. Daha derin, görünmeyen damarlardaki varisler tehlikeli olan varislerdir. Bunlar için dopler ultrason gibi ileri tetkikler yapılması gerekir. Hamilelikteki bu tür varislerde öncelikle egzersiz gibi yöntemlerden sonra varis çorabı önerilebilir. Gebelikte daha ciddi varislerde doktorunuzun uygun gördüğü size uygun varis çorapları kullanılabilir. Varis çoraplarının özelliği, alt kısımlardan basınç uygulayarak yukarıya doğru basıncın azalmasıdır.

Genel olarak gebelikte dizaltı yerine dizüstüne çıkarılan varis çorapları önerilir. Günün erken saatlerinde giyilip gece yatarken çıkarılmalıdır. Varis çorabı, bacaklardaki şişliklerin tedavisinde de kullanılabilir. Uzun süren uçak, otobüs yolculuklarında da doktor tavsiyesiyle varis çorabı kullanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat