Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kalmak için daha ne kadar vaktim olduğunu nasıl öğrenebilirim?

8,929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kalmak için daha ne kadar vaktim olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Son yıllarda değişen yaşam şartları ile birlikte kadınlarda önce kariyer sahibi olmak, sağlıklı bir ilişki oluşturmak ve ekonomik güvence sağlama isteği doğmuştur. Bu sebepten dolayı gebelik yaşı gecikmeye başlamıştır. Çocuk sahibi olmak için 30'lu, 40'lı yaşlara kadar beklenmeye başlanmıştır. Maalesef bu bekleyiş gebelik şansını belirgin olarak azaltmıştır. Bunun sebebi kadınlarda bulunan over rezervi dediğimiz yumurtalık sayısının azalmasıdır. 

Kadınlarda doğurganlık yaşı

Örnek vermek gerekirse, bebekken 2 milyon olan yumurta sayısı, 37 yaşında 25 bine inmektedir. Yumurtalık sayısının azalmasıyla 30- 33 yaşları arasında doğurganlık oranı düşer, 35- 38 yaşları arasında iyice hızlanır. 30 yaşında bir kadında gebe kalma oranı her ay % 20?dir. 38 yaşında canlı doğum oranı %50 oranında azalır. Sigara içen kadınlarda bu oranlar daha da kötüdür. Yumurta sayısının azalmasının iki doğal sonucu vardır. Gebelik şansının azalması ve menopoz.  

Kadınlarda hamile kalma dönemini öğrenme

Son yıllarda, tıptaki gelişmelerle beraber anne adaylarında kanda yapılan AMH (Anti Müllerian Hormon) isimli basit bir hormon testiyle kadının biyolojik saati ölçülebilir. Hamile kalmak için önünde kaç yıl kaldığı ve menopoza ne zaman gireceği öngörülebilir.

AMH yaptırmadan önce, kadın doğum doktoru, anne adayına âdetin ilk günü yumurta sayımı yapar. Yumurta sayısı, kadındaki yumurta rezervinin ne durumda olduğunu gösterir. Fakat bu durumun daha ne kadar devam edeceği hakkında bilgi vermez. İşte bu durumda AMH testi devreye girer. Anne adayı menopoza ne kadar yaklaştığını bu testle anlar.

AHM testinin yapılma zamanı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Çünkü âdet döneminden etkilenmez. Özetlemek gerekirse bu test, kadınlarda yumurtalık kapasitesi değerlendirilmesinde, erken menopoz ve menopoz tanısında, bir kadının kaç yaşında menopoza gireceğinin önceden tespitinde ve tüp bebek tedavisinin planlanmasında kullanılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat